Niezwykłe fotografie Stalowni

Fotograf Piotr Kras wykonał na terenie Stalowni ISD Huty Częstochowa serię nietypowych zdjęć metodą solarigrafii.

Częstochowianin Piotr Kras zajmuje się fotografią już od dawna, głównie dokumentalną m.in. współpracując z mediami, ale też wykonuje zdjęcia przyrody czy ślubne. Swoje prace prezentował na wystawach i zdobywał nagrody w konkursach.

Pięć lat temu zainteresował się solarigrafią – nietypową techniką negatywową, do której nie potrzeba tradycyjnych aparatów fotograficznych, ale wystarczy tzw. kamera otworkowa. Można ją zrobić samodzielnie – z puszek, beczek, pudełek itp., do których wkłada się papier fotograficzny. Powstają w ten sposób – bez procesu chemicznego wywoływania –oryginalne zdjęcia.

– To technika dla każdego. Wystarczy za kilkanaście złotych kupić papier fotograficzny i mieć pustą puszkę po piwie. Wewnątrz umieszczamy papier, zostawiamy niewielki otwór przez który wpada światło i kierujemy go na fotografowany obiekt. Przy słonecznej pogodzie już na drugi dzień mamy zdjęcie, ale możemy zostawić aparat na dłużej – mówi Piotr Kras, który tego typu aparaty, choć zwykle wykonane z rurek PCV, montuje w wielu punktach Częstochowy.

Żeby sfotografować teren Stalowani ISD Huty Częstochowa przygotował kilkanaście kamer otworkowych. Były to pudełeczka nie większe od paczki papierosów, które szczelnie okleił taśmą izolacyjną, zostawiając tylko otwór o średnicy 0,17 mm. Przez niego do wnętrza wpadało światło i utrwalało obraz na umieszczonym tam papierze fotograficznym.

Rozwiesił je, za zgodą kierownictwa Huty, w marcu 2017 roku, a zdemontował w lipcu 2019, czyli papier naświetlał się blisko dwa i pół roku. Nie wszystkie kamery przetrwały próbę czasu – niektóre zniknęły, inne zostały uszkodzone przez… ptaki. Większość jednak ocalała, a utrwalone w nich obrazy są niezwykle intrygujące, a przy tym zaskakująco ostre i szczegółowe. W górnej części zdjęć na tle nieba pojawiają się charakterystyczne bardzo jasne linie – to ślad „wędrówek” słońca ponad horyzontem, której szlaki są różne w kolejnych dniach.

Więcej zdjęć Piotra Krasa – zarówno solarigrafii, jak i wykonanych technika tradycyjną – można zobaczyć na stronie http://pjolo.blogspot.com

Huta

About Huta